לרוץ בגשם: גרבי הריצה הטובות ביותר לריצה בגשם

גרביים ספוגות וכף רגל רטובה בריצה זה מציק אך בעיקר לא בריא לכף הרגל. כדי לרוץ בגשם ולהשאר עם כפות רגליים יבשות צריך גרביים מתאימות (הנעליים פחות משנות). בחרנו בפינצטה את גרבי הריצה הטובות ביותר לריצה בגשם.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

למה לא בריא לרוץ עם כפות רגליים רטובות

גרביים רטובות הופכות לכבדות, לא נוחות ומרעישות. אך הבעיה הכי גדולה היא שכף הרגל הופכת ספוגה ורטובה. הרטיבות לא בריאה לכף הרגל. מים מגבירים את החיכוך והסיכוי לשלפוחיות ופטרת. בעיקר בחלק הקדמי והאמצעי של כף הרגל. לכן, בימים רטובים, רצים צריכים לרוץ עם גרבי הריצה הטובות ביותר לריצה בגשם.
כפות הרגליים הן כר פורה לזיהומים בקרב רצים. אחת הסיבות העיקריות לשלפוחיות וזיהומים שונים היא ריצה בגרביים לחות או רטובות. ההמלצה החד-משמעית היא לגרוב גרביים מאדות ומנדפות לחות כדי לשמור על כפות הרגליים יבשות בריצה.

להשאר עם כפות רגליים יבשות בריצה בגשם. קל.

גשם לא צריך לעצור אתכם מלרוץ. ביגוד טוב יכול לאפשר לכם ריצה נוחה ויבשה (יחסית) בגשם.
החדשות הטובות הן שבכל הקשור לכפות הרגליים זה לא כל-כך מסובך לשמור על כפות רגליים יבשות בריצה בגשם. גרביים הן אולי אחד מפריטי הלבוש הכי חשובים בריצה בגשם.

נעלי ריצה תוכננו לנדף חום ולחות, ולזרוק החוצה נוזלים מיותרים כולל גשם. בנוסף, כפות הרגליים מיצרות הרבה חום ברקיעות הרגליים בקרקע במהלך הריצה. פעולה זו מאדה וזורקת את המים החוצה כל הזמן. כך כפות הרגליים נשארות חמות מהלך הריצה. זה לא נדיר לסיים ריצה בגשם עם כפות רגליים יבשות. אך נעלי ריצה ורקיעות בקרקע לא מספיקות. אמנם תנאי הפתיחה טובים וזה אמור להיות פשוט לשמור על כפות רגליים יבשות, אך צריך גם גרביים מתאימות.

עם אילו גרביים צריך לרוץ בגשם?

המפתח לכפות רגליים יבשות בריצה טמון בגרביים. כדי להבטיח כפות רגליים יבשות בריצת גשם עליכם לוודא שגרבי הריצה עושות את העבודה. אם הגרב לא תצליח לנדף ותהיה ספוגה מידי במים, שום דבר לא יוכל להשאיר את הרגל יבשה. בכתבה זו תמצאו את גרבי הריצה הטובות ביותר לריצה בגשם.

מה הדבר החשוב ביותר בגרבי ריצה בגשם? רוצו עם גרביים 100% סיננטטיות ללא כותנה כלל. הכותנה סופגת מים ותשאיר את כף הרגל רטובה. בגרב סיננטית אולי כף הרגל תרגיש לחה אבל היא תנדף ולא תספוג הרבה מים. כך לא יגרמו שלפוחיות ושפשופים.

האם גרבי שמתאימות לקיץ יתאימו גם לריצות בגשם? לרוב כן. אם לא קר מאוד (ולרוב החורף הישראלי נסבל לחלוטין מבחינת קור), אין בעיה לרוץ בגשם עם אותו זוג גרביים שרצתם בקיץ. הגרביים שאזכיר בפוסט יעשו את העבודה היטב בריצת גשם. חלק מזוגות הגרביים מתאימות גם לריצות חמות בקיץ.

גרבי ריצה לכל העונות וכל השימושים: Balega Enduro Quarter

בלגה עושים גרבי ריצה מעולות והאנדורו הן הגרביים מעולות עם רכות אידיאלית ותמיכה. מתאימות לריצות וליומיום. הגרב עשויה כולה ממיקס של בדים סינטטיים (פוליאסטר, ניילון, אלסטן) שמאפשרים נדיפות וגמישות לגרב. הגרביים קלות מאוד לגריבה (מאפיין אתכל הגרביים של בלגה. ופלוס ענק לטעמי). מנדפות היטב, מאווררות, ומתאימות גם לריצות בימים חמים מאוד. גובה הגרב הוא מעל הקרסול ולכן אני משתמש בגרביים אלה ביומיום עם מגף קלאסי של טימברלנד ומרוצה מאוד. הגרביים עמידות (יש לי זוג שמחזיק טוב כבר מעל שנתיים ומאות קילומטרים של ריצה).
שימו לב שגרביים אלה מתאימות לגשם קל-בינוני ופחות מתאימות לריצות שכל כף הרגל נכנסת לשלוליות ובוץ פעמים רבות במהלך הריצה.

גרבי ריצה לגשם
balega enduro גרבי ריצה לגשם

גרב ריצה אנטי בקטיריאלית: Balega Silver

גרביים נוטות להסריח. מאוד. בקטריות מצטברות בגרב והופכות אותה לעולם חיידקים מקביל ומסריח מאוד. במיוחד שרטוב. כאן נכנסת לתמונה הגרב של בלגה – Balega Silver.
הפטנט העיקרי של הגרב הזו הוא שילוב חלקיקי ננו-סילבר בגרב. אלו חלקיקים זעירים של כסף אשר מונעים התפתחות בקטריות וחיידקים. חלקיקי הכסף גורמים לכל בקטריה ש״מרימה את הראש״ למוות מוקדם מאוד. כך הגרב נשארת רעננה ולא מסריחה. לטובת הבדיקה הקרבתי את כפות הרגליים שלי ורצתי עם הגרביים יום אחרי יום בלי כביסה. מגעיל מגעיל. אבל הגרב החזיקה יפה 3 ריצות ב-4 ימים. בלי כביסה. בלי להסריח.
מעבר לכך הגרב קלה לגריבה ומחזיקה טוב את כף הרגל בפעילות. מיקס הבד הסינטטי מנדף היטב והגרב טובה לריצות חורף וקיץ כאחד.
חשוב לדעת שהגרב רכה ומעט עבה מה שנותן תמיכה טובה לכפות הרגליים (אני אהבתי אבל לא כולם מתחברים לרכות ועובי כזה).

גרבי ריצה בלגה סילבר
בלגה סילבר גרבי ריצה אנטי-בקטיריאליות

גרב ריצה מונעת יבלות: Drymax Maximum Protection Mini Crew

דריימקס עושים עבודה מעולה בלייצר גרביים שישיארו את כף הרגל יבשה. הגרביים האלה ישמרו על כף הרגל נקייה מיבלות בריצות ארוכות בכביש ובשטח (מרתון ואולטרא-מרתון). בכתבה אחרונה על איך להתלבש בריצה בגשם מגזין Runner’s world בחר לציין את הגרב הזו. אותו מגזין גם בחר בה כגרב הטובה ביותר שמגנה מפני יבלות. הגרב מצליחה להקטין את החיכוך עם כף הרגל, וכך מייצרת פחות חום. כפות הרגליים נשארות קרירות יחסית, עם הגנה טובה וללא יבלות. 
גרביים שמתאימות לריצות גשם קשוחות בהן כף הרגל נכנסת לשלוליות פעמים רבות במהלך הריצה.

Drymax
Drymax Maximum protection גרבי ריצה בגשם

גרב ריצה נמוכה: Balega Hidden Comfort

עוד גרב שחייבים להזכיר של בלגה. אולי גרב הדגל של בלגה. גרב נמוכה שמוסתרת על ידי הנעל. נוחה מאוד גם לריצות כמו גם ליום יום. הגרביים האלה מעולות לריצה בגשם ונכנסות לרשימת גרבי הריצה הטובות ביותר לריצה בגשם. מנדפות במהירות ונשארות רכות ונעימות גם שהן לחות. מהרגע שתקפצו לשלולית תקח בערך רק חצי דקה עד שהגרב תחזור למצב נעים לכף הרגל. רצתי עם הגרביים האלה ריצות גשם קשוחות בעיר ובשטח וכפות הרגליים נשארות יבשות.

גרב ריצה נמוכה: Balega Hidden Comfort Socks
גרב ריצה נמוכה לגשם Balega Hidden Comfort Socks

גרב ריצה נמוכה 2: Darn Tough Dot No Show Ultralight

דומה בתכונותיה לגרב הריצה הנמוכה של בלגה (בסעיף הקודם). נעימה ונוחה על כפות הרגליים. מגנה מקור. עושה עבודה טובה בנידוף מים וזיעה והגנה מפני שלפוחיות. עשויות מבלנד ייחודי של בד סינטטי וצמר ששומר את הרגליים חמות ויבשות.
הגרב נשארת תמיד יציבה על הרגל.
מתאימה לריצות גשם קשוחות בעיר ובשטח.

Darn Tough Dot No Show Tab Ultralight Sock
גרבי ריצה לגשם Darn Tough Dot No Show Ultralight Sock

גרב ריצה למזג אוויר קר: Smartwool PHD Run Cold Weather Mid Crew

צמר מרינו הוא כנראה אחד הבדים שעושים את העבודה הטובה ביותר בנידוף. מרינו מאפשר לייצר גרביים מצוינות לריצה בגשם. ועל אף בעיות המוסר שיש עם צמר מרינו, את הגרב הזו עם 55% מרינו צריך להזכיר שמדברים על ריצות גשם. במיוחד במזג אוויר קר.
הגרב הזו של Smartwool מחזיקה היטב את כפות הרגליים. עשויה מבלנד של 55% מרינו, 42% ניילון ו—3% אלסטן. הבלנד הסינטטי מאפשר ריצות חורפיות חמימות, נוחות וביצועי ריצה טובים. הגרב מנדפת היטב ומאווררת את כף הרגל. כך הגרביים מצוינות לריצות בגשם.
צמר המרינו המעובד עם בדים סיסנטים אחרים יוצר גרב נעימה מאוד. צמר המרינו אינו מגרד או מציק על כף הרגל. בנוסף, בזכות המרינו הגרב היא אנטי-בקטיריאלית ואינה מסריחה גם אחרי מספר שימושים ללא כביסה.
גובה הגרב הוא מעל הקרסול (Mid-crew) ונוח לגריבה גם עם נעליים גבוהות.
גרב המתאימה לריצות גשם קשוחות בעיר ובשטח.

גרבי ריצה לגשם
גרבי ריצה בגשם Smartwool

גרב ריצה למזג אוויר קר 2: Darn Tough Vertex Run Micro Crew Ultra-Light Cushion

אם הייתי צריך לבחור בגרב אחת לריצה גשם במזג אוויר קר הייתי בוחר בגרב הזו. זו מגרבי הריצה הטובות ביותר לריצה בגשם. נכון זה עוד גרב מצמר מרינו שאני מזכיר כאן, על אף בעיות המוסר של מרינו. אבל הגרב הזו פשוט מעולה והתכונות שלה מצוינות.
הגרב מחזיקה מדהים את כף הרגל עם תמיכה טובה ורכות נעימה שעוזרת לביצועים. הגרב עשויה מ-41% מרינו, 55% ניילון ו-4% לייקרה ספנדקס. הבלנד מנדף היטב מים וזיעה. אך לגרב יש תכונות מעולות נוספות כמו: אנטי-בקטיריאלית ומניעת יבלות.
הגרב מספיק גבוהה כדי למנוע כניסה של מים ובוץ. מתאימה לריצות עיר ושטח קשוחות, בגשם ובבוץ.

Darn Tough Vertex Micro Crew Ultra-Light Cushion Sock - Men's
גרבי ריצה לגשם Darn Tough Vertex Micro Crew Ultra-Light Cushion Sock Men's

סיכום

אם התגברתם על מחסום הריצה בגשם ואתם הולכים לרוץ בין ובתוך השלוליות אתם צריכים גרב מתאימה. גרב ריצה טובה ומתאימה לריצה בגשם תשאיר את כף הרגל יבשה. כף רגל יבשה היא כף רגל בריאה. ללא יבלות. ללא שלפוחיות. ללא זיהומים.
תבחרו לכם זוג או שניים שמנדפים היטב ומתאימים לריצות בגשם. כל הגרביים שמצוינות בפוסט זה הן ברמה הגבוהה ביותר, ומיוצרות על ידי חברות מעולות. למעשה, מרבית הגרביים בפוסט זה הן של שתי חברות המתמחות רק בגרביים (Balega ו- Dan Tough). לדעתנו הגרביים בכתבה הן גרבי הריצה הטובות ביותר לריצה בגשם. כל זוגות הגרביים ללא תפרים כמובן. במחירים סבירים וזמינות אונליין.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עוד בנושא